Nawigacja
Rok Szkolny 2017/2018
Newsy
Rok szkolny 2017/2018 zaczęliśmy jako Szkoła Podstawowa im. M. Falskiego w Kraszewicach. W wyniku reformy oświaty gimnazja zostały włączone w struktury szkoły podstawowej.
W ramach szkoły podstawowej funkcjonują oddziały gimnazjalne: klasa II oraz klasy IIIa i IIIb.
Admin dnia styczeń 28 2018 14:27:15 · 0 Komentarzy · 487 Czytań · Drukuj
Rok szkolny 2016/2017
Newsy

Bezpieczeństwo podczas wakacji - list Minister Anny Zalewskiej


23 czerwca - uroczystość pożegnania absolwentów. W godzinach popłudniowych pożegnaliśmy uczniów klas III, którzy ukończyli szkołę. Podczas uroczystości rozdane zostały nagrody i wyróżnienia. Wyświetlony został tradycyjny film o sukcesach sportowych. Uczniowie klas III wykonali na koniec poloneza.Konkurs "Bezpieczny powiat" - w tym roku w Doruchowie drużyny ze szkół podstawowych i gimnazjów naszego powiatu stanęły w szranki, aby walczyć i jak najlepsze miejsce. Naszą szkołę reprezentowali: Aleksandra Gierosz, Miłosz Cegiełka i Micheasz Wilgus. Po przejściu wszystkich konkurencji drużyna naszego gimnazjum zajęła II miejsce.


 

Powiatowy Turniej Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Tegoroczny Turniej odbył się w Szkole Podstawowej w  Grabowie n. Prosną. Reprezentacja naszej szkoły po zaciekłej walce zajęła II miejsce.


Władza „na wyciągnięcie ręki”

We wtorek 16 maja mieliśmy okazję gościć w skromnych progach kraszewickich szkół niezwykle miłego gościa. Na zaproszenie uczniów klasy szóstej z rewizytą przybyła pani poseł Bożena Henczyca. W kwietniu wspomniani wyżej uczniowie  mieli okazję „pomyszkować” w Sejmie RP. Pani poseł przyjęła nas iście po królewsku, czuliśmy się naprawdę oczekiwanymi gośćmi. Rolę gospodarza pełnił pan poseł Tomasz Kostuś, kolega z klubu poseł Henczycy.  Zobaczyliśmy miejsca znane nam do tej pory z telewizji, dowiedzieliśmy się wielu ciekawostek na temat pracy posłów i urzędników sejmowych.

 

W spotkaniu na sali gimnastycznej uczestniczyli uczniowie klas piątych i szóstej szkoły podstawowej oraz klasy drugie gimnazjum. Odwiedziny pani poseł były okazją, by poznać kilka faktów z perspektywy jej własnego doświadczenia oraz wiele ciekawostek z życia prywatnego. Wiemy już, jak rozpoczęła się przygoda pani Henczycy z polityką, co jest najtrudniejsze w jej pracy, jak na co dzień pomaga ludziom, jaką była uczennicą i jakie były jej marzenia, kiedy była dzieckiem. Wiemy też, że od najmłodszych lat jest pisarką i prowadzi bloga, tylko w formie trochę już zapomnianej i niedocenianej, a mianowicie w formie pamiętnika.

 

Spotkanie zaliczamy do bardzo ciekawych. Miło wiedzieć, że jest w Warszawie ktoś, kto nas zna, pamięta o nas i stara się jak najlepiej dbać o nasze – obywateli – interesy.


                Dn. 24.04.2017r. nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu „Sport in meinem Leben” zorganizowanego przez II LO w Radomsku. Prezentacja multimedialna wykonana przez ucznia naszego gimnazjum Micheasza Wilkusa pod opieką nauczycielki języka niemieckiego Ewy Nowickiej została doceniona przez komisję. Gimnazjalista zajął III miejsce. Gratulujemy!


Projekt edukacyjny w naszej szkole. 25 kwietnia uczniowie klas II prezentowali projekt edykacyjny.
Temetem tegorocznego projektu był "Starożytna Grecja".                W kwietniu w naszym gimnazjum przeprowadzono zbiórkę zabawek i książek dla dzieci. Dn. 12.04.2017r. „dary” zostały przekazane na potrzeby oddziału dziecięcego Szpitala Powiatowego w Ostrzeszowie. Mamy nadzieję, że działania gimnazjalistów wniosą odrobinę radości w życie najmłodszych pacjentów przebywających w ostrzeszowskiej placówce. Organizatorem akcji była nauczycielka języka niemieckiego Ewa Nowicka. Wszystkim ofiarodawcom dziękujemy!W dniach 19 - 21 w naszej szkole odbywał się egzamin gimnazjalny. Uczniowie klas trzecich zmagali się z zadaniami w części humanistycznej, mataematyczno - przyrodniczej i językowej. Nasi jak wypadli nasi gimnazjaliści okaże się za kilka tygodni.


15 marca 2017 r. w Koźminie odbyły się Mistrzostwa Szkolnego Związku Sportowego – w Piłce Ręcznej Dziewcząt – Gimnazjada 2017 o zasięgu rejonowym. Nasze dziewczęta które dwa  tygodnie wcześniej zostały mistrzyniami powiatu ostrzeszowskiego walczyły o wejście do zawodów wojewódzkich.

W zawodach uczestniczyły następujące gimnazja które wygrały zawody o zasięgu powiatowym: Gimnazjum z Kępna, Gimnazjum z Koźmina, Gimnazjum z Rozdrażewa, Gimnazjum z Kalisza, Gimnazjum z Opatówka, Gimnazjum z Czermina i Gimnazjum z Odolanowa. Zespoły podzielone zostały na dwie grupy po 4 gimnazja i mecze rozgrywane były w grupach. Czas gry wynosił 2 razy po siedem minut. Pierwszy zespoły z danych grup awansowały do finału zawodów.

Wyniki poszczególnych spotkań naszego gimnazjum:

Gimnazjum Kraszewice – Gimnazjum Odolanów 3:2

Gimnazjum Kraszewice – Gimnazjum Koźmin 3:12

Gimnazjum Kraszewice – Gimnazjum Kalisz 4:4

            Niestety zajęliśmy 3 miejsce w naszej grupie i zostaliśmy sklasyfikowani na miejscu 5 w turnieju. Szkoda ostatniego meczu w grupie z Kaliszem w którym to na minutę przed końcem prowadziliśmy jednym golem i posiadaliśmy piłkę i niestety straciliśmy gola. W zawodach wzięły udział następujące dziewczyny: Dominika Jeziorna, Julia Piekielna, Ola Gierosz, Julia Więcław, Klaudia Ziętek, Oliwia Kowalczyk, Julita Adamska, Sonia Bednarz, Weronika Kubasik, Żaneta Konieczna, Magda Jangas, Natalia Krawczyk. Opiekunem na zawodach był p. Damian Gałka.


Co nowego w 6 Drużynie Harcerskiej w Kraszewicach?

Jak wszyscy wiemy, Dzień Myśli Braterskiej to dla harcerzy święto nadzwyczajne. W tym roku organizacją zajęła się drużyna z Sieroszewic. Wydarzenie rozpoczęła msza święta w Latowickim kościele. 24. lutego br. piętnaścioro harcerzy z 6DH wraz z druhnami i druhami z hufca spotkało się w sieroszewickiej sali gimnastycznej. Wręczyliśmy sobie wzajemnie pamiątkowe kartki, przedstawiliśmy naszą drużynę, śpiewaliśmy piosenki, po czym druh komendant wygłosił poruszającą gawędę. Mówił o istocie harcerstwa i wadze DMB. Po  świecowisku nadszedł czas na pląsy! Integracyjnym zabawom nie było końca - szaleliśmy do późnej nocy. Niestety, ranek przyszedł bardzo szybko. Kolejny dzień przywitaliśmy "belgijką". Po śniadaniu wyruszyliśmy z mapą w ręku w stronę Rogaszyc. Tam rozwiązywaliśmy zagadki związane z historią miejscowości. Co jest atrybutem św. Józefa? Kto jest patronem parafii? Jak nazywał się proboszcz? Nasi harcerze doskonale poradzili sobie z zadaniami i znaleźli odpowiedzi na wszystkie pytania. W nagrodę otrzymaliśmy pieczątki na naszych mapkach, z którymi możemy wybrać się na kolejne gry terenowe w Kaliszu i Gołuchowie. Powróciliśmy do "startu", zjedliśmy obiad i spakowaliśmy się. Wkrótce nastąpił apel kończący biwak, czas na podziękowania oraz błogosławieństwo tutejszego księdza. DMB upłynęło w niesamowitym tempie i świetnej atmosferze. Już nie możemy doczekać się kolejnego spotkania!

3. marca br. na drużynowej zbiórce, harcerze z 6DH otrzymali nie lada wyzwanie! Zastępowi oraz przyboczna przygotowali dla nas grę miejską na terenie Kraszewic.
Podzieleni na grupy wyruszyliśmy w punkty zaznaczone na mapie. Wśród nich był cmentarz, na którym musieliśmy przedstawić się patrolującym harcerzom, używając języka migowego. Nieopodal banku, na przystanku i w parku odnaleźliśmy pytania dotyczące naszego hufca i historii harcerstwa. Na stadionie rozszyfrowaliśmy hasła zapisane alfabetem Morse'a, a zadanie przy supermarkecie wymagało od nas niemałego sprytu. O 19:45 stawiliśmy się w gimnazjum, aby podsumować patrol. Bardzo przyjemnie spędziliśmy czas integrując się i rozwiązując zagadki. Z niecierpliwością wyczekujemy kolejnej zbiórki. Ciekawe, czym tym razem zaskoczy nas rada drużyny...

dh Aleksandra GieroszList rzecznika Praw Dziecka na temat cyberprzemocy i gier komputerowych

 


"Enjoy your meal"*

Jak poprosić o kartę, zamówić jedzenie czy prosić o rachunek w restauracji podczas wakacji zagranicznych? Tego uczyli się pierwszoklasiści podczas lekcji języka angielskiego. Zgodnie z zasadą "pokaż mi a zapamiętam; pozwól mi zrobić, a zrozumiem" mogli się wcielić w rolę kelnerów i klientów restauracji podczas lekcji projektowej. Z przygotowanego wcześniej menu wybierali potrawy, których mogli naprawdę skosztować. Sałatki owocowe, szaszłyki, sushi, galaretki - to tylko niektóre pozycje z bogatego menu, którego nie powstydziłaby się Magda Gessler. Było delicious*. 

Sabina Cichosz

*Smacznego!

* pyszne


Co nowego w 6 Drużynie Harcerskiej w Kraszewicach?

Jak wszyscy wiemy, Dzień Myśli Braterskiej to dla harcerzy święto nadzwyczajne. W tym roku organizacją zajęła się drużyna z Sieroszewic. Wydarzenie rozpoczęła msza święta
w Latowickim kościele. 24. lutego br. piętnaścioro harcerzy z 6DH wraz z druhnami i druhami z hufca spotkało się w sieroszewickiej sali gimnastycznej. Wręczyliśmy sobie wzajemnie pamiątkowe kartki, przedstawiliśmy naszą drużynę, śpiewaliśmy piosenki, po czym druh komendant wygłosił poruszającą gawędę. Mówił o istocie harcerstwa i wadze DMB. Po  świecowisku nadszedł czas na pląsy! Integracyjnym zabawom nie było końca - szaleliśmy do późnej nocy. Niestety, ranek przyszedł bardzo szybko. Kolejny dzień przywitaliśmy "belgijką". Po śniadaniu wyruszyliśmy z mapą w ręku w stronę Rogaszyc. Tam rozwiązywaliśmy zagadki związane z historią miejscowości. Co jest atrybutem św. Józefa? Kto jest patronem parafii? Jak nazywał się proboszcz? Nasi harcerze doskonale poradzili sobie z zadaniami i znaleźli odpowiedzi na wszystkie pytania. W nagrodę otrzymaliśmy pieczątki na naszych mapkach, z którymi możemy wybrać się na kolejne gry terenowe
w Kaliszu i Gołuchowie. Powróciliśmy do "startu", zjedliśmy obiad i spakowaliśmy się. Wkrótce nastąpił apel kończący biwak, czas na podziękowania oraz błogosławieństwo tutejszego księdza. DMB upłynęło w niesamowitym tempie i świetnej atmosferze. Już nie możemy doczekać się kolejnego spotkania!

3. marca br. na drużynowej zbiórce, harcerze z 6DH otrzymali nie lada wyzwanie! Zastępowi oraz przyboczna przygotowali dla nas grę miejską na terenie Kraszewic.
Podzieleni na grupy wyruszyliśmy w punkty zaznaczone na mapie. Wśród nich był cmentarz, na którym musieliśmy przedstawić się patrolującym harcerzom, używając języka migowego. Nieopodal banku, na przystanku i w parku odnaleźliśmy pytania dotyczące naszego hufca i historii harcerstwa. Na stadionie rozszyfrowaliśmy hasła zapisane alfabetem Morse'a, a zadanie przy supermarkecie wymagało od nas niemałego sprytu. O 19:45 stawiliśmy się w gimnazjum, aby podsumować patrol. Bardzo przyjemnie spędziliśmy czas integrując się
i rozwiązując zagadki. Z niecierpliwością wyczekujemy kolejnej zbiórki. Ciekawe, czym tym razem zaskoczy nas rada drużyny... 

dh Aleksandra Gierosz 


Miłość w poezji, piosence i tańcu- wieczornica w Gimnazjum im. Polskich Olimpijczyków w Kraszewicach

     Serce jako symbol miłości było  motywem gminnej wieczornicy urządzonej przez gimnazjalistów w Kraszewicach w piątek 24 lutego 2017 r. Scenariusz uroczystości   przygotowała  polonistka Maria Ciołek. To, że sportowa na wskroś hala zamieniła się w przytulny salon, było dziełem pani Elżbiety Stempin. Dzięki kolorystyce, blaskowi świec, draperiom, bukietom róż i hasłu Bo na cóż życie bez miłości… widzowie - głównie rodzice, nauczyciele i młodzi wykonawcy - poczuli nastrój chwili.

     Program został pomyślany tak, by przybliżyć wartość i znaczenie miłości w życiu każdego człowieka - niezależnie od epoki, w której przyszło mu żyć. Młodzi kraszewiczanie w liczbie pięćdziesięciu  poradzili sobie z tym doskonale, budząc uznanie publiczności umiejętnościami recytatorskimi, tanecznymi, muzycznymi i wokalnymi.

     Narracja Oli Gierosz- „(…)świat bez miłości byłby pozbawiony wartości moralnych, piękna, porywów serca- poprzedziła melodeklamację Hymnu o miłości św. Pawła. Nie pominięto również klasyków - Mickiewicza, Leśmiana,Gałczyńskiego, Tuwima i wielu innych, dla których miłość była inspiracją do tworzenia.

     W porywie serc również śpiewano, tańczono i grano. Beata Dzięcielska czuła Miętę, Sebastian Ciomek pytał, Kto na ławce wyciął serce i wyznał, że kocha się w Ewie, a wcale nie uczniowski duet (Anna Gatkowska- anglistka i Maciej Zadka- muzyk) namalowali przyjęty z wielkim aplauzem  Jej portret - ongiś przebój Bogusława Meca. Warto także zauważyć gitarę w rękach  Huberta Kuświka.

     Talentem błysnęły również duety taneczne. Młoda para  w ślubnych strojach (Martyna Zadka i  Marcel Dudkiewicz) tańczyła przy wyrazistym akompaniamencie wokalnym Dominiki Jeziornej (Windą do nieba  zespołu  Dwa Plus Jeden), zaś walc w wykonaniu marionetek - Oliwii Tomali i Kacpra Zmyślonego przekonał, że pantomima może być także wyrazem uczuć - nawet w sercach lalek. O niełatwym uczuciu z disnejowskiej baśni Piękna i bestia opowiedziała w solowym tańcu Zuzanna  Chowańska.

       Kontrapunktem dla nastrojowych tańców uczniów szkoły podstawowej była żywiołowa belgijka - nawiązujący do tradycji celtyckiej układ łączący tancerzy różnej płci, wzrostu i temperamentu, o co przede wszystkim w tej choreografii chodzi. Rock n’ rollem zaś popisywali się Ola Gierosz i Marcel Dudkiewicz, łącząc go z elementami twista.

     Na zakończenie solowa piosenka wykonana przez Dominikę Jeziorną (Przetańczyć z tobą chcę całą noc  Anny Jantar) stała się zaproszeniem do wspólnego tańca gości i wykonawców. I nie było, mówiąc językiem młodzieży - zmiłuj się. Na parkiet ruszyli m. in.- dyrektorzy szkół - Maria Sobieraj i Robert Dziwiński, przewodniczący Rady Gminy Artur Chowański, państwo Maria i Waldemar Ciołkowie. Mniej roztańczona publiczność mogła natomiast popisać się znajomością piosenek biesiadnych  z sercem w temacie, których teksty wręczyli gimnazjaliści. Zbiorowemu śpiewowi akompaniowali akordeoniści - Andrzej Jany i Maciej Zadka.

     Atmosferę podgrzały jeszcze kawa, herbata  i pyszne domowe ciasta upieczone przez rodziców gimnazjalistów, a serwowane w blasku świec.

    I tak oto biesiada serc dobiegła końca. Dyrektor gimnazjum Maria Sobieraj z serca (a jakże!) pięknie dziękowała pomysłodawczyni i organizatorce, wykonawcom, autorce dekoracji oraz rodzicom, na  których wsparcie mogą zawsze liczyć i dzieci, i szkoła.


Ferie, ferie… i po feriach.

 

Kto powiedział, że ferie są nudne?

 

Gimnazjaliści  z Kraszewic spędzili tegoroczną zimową przerwę aktywnie.  Alternatywą dla komputera i domowych kapci były wycieczki i zajęcia sportowo – artystyczne.

 

Miłośnicy lekkoatletyki mogli doskonalić swe umiejętności pod okiem pana Dawida Sobieraja a zwolennicy piłki koszykowej wyciskali siódme poty wraz z nauczycielem Jackiem Puchałą. Ponadto sportowcy mieli szansę wziąć udział w obozie w Szklarskiej Porębie, gdzie ćwiczyli wszystkie partie mięśni, nawet te, o których istnieniu nie mieli pojęcia. Obóz prowadził pan Dawid Sobieraj. Zajęcia sportowe w ramach projektu Szkolny Klub Sportowy prowadzili panowie Damian Gałka i Jacek Puchała.

 

Dla uczniów nieskorych do wyczynów lekkoatletycznych i koszykarskich przygotowaliśmy wyjazd do Jump Parku w Ostrowie Wielkopolskim. Dzięki temu podskoki, przewrotki i salta nasi uczniowie mają wyćwiczone do perfekcji.

To dla ciała, a co dla ducha? Ogromną popularnością cieszyły się warsztaty makijażu. Każda z nas przecież pragnie być najpiękniejsza.  Jak ukryć mankamenty urody, a wyeksponować atuty uczyła płeć piękną pani Marta Chowańska.

 

Śpiewać każdy może, twierdzi nauczyciel muzyki pan Maciej Zadka. Dlatego dla tych z zacięciem wokalnym prowadził zajęcia w pierwszym tygodniu ferii. Od tego czasu arie słychać codziennie na szkolnym korytarzu. 

 

Przejażdżki autokarowe zafundował nam w tym roku Urząd Gminy – dziękujemy!

 


Elementarz dobrych manier

„Uprzejmości,  konwenanse, masz nauczyć się dziś szansę: o czym warto jest pamiętać, tak na co dzień i od święta. Z etykietą dobry humor wkrótce staną się twą dumą!”

Od maja do listopada 2016 r. 20 uczniów Gimnazjum im. Polskich Olimpijczyków w Kraszewicach wzięło udział w projekcie współfinansowanym z funduszy pozyskanych z Fundacji Bank Dziecięcych Uśmiechów Banku Zachodniego BZ WBK S.A. Projekt nosił tytuł ,,Obycie ułatwia start w dorosłe życie”.

Projekt ten miał na celu nauczyć nas, jak zachowywać się odpowiednio w różnych miejscach publicznych np. w teatrze, w restauracji. W ramach projektu prowadzone były różnorodne zajęcia. Jednym z nich były zajęcia warsztatowe z profesjonalnym trenerem, które miały na celu nauczyć nas samoakceptacji. Odbywały się również zajęcia w szkole, podczas których opracowaliśmy zasady kulturalnego zachowania, również  w języku angielskim.  Zajęcia warsztatowe w oddziałach w Jeleniach pokazały nam, jak istotna jest integracja z dziećmi niepełnosprawnymi i ile radości może dać nam wszystkim wspólna praca i zabawa.

 


Klasyfikacja za I okres

Średnia szkoły - 3,4


Średnia klas

1. IIb - 3,64

2. I - 3,58

3. IIIa - 3,47

4. IIIb - 3,18

5. IIa - 3,16

Liczba ocen:

celujący - 113

bardzo dobry - 214

dobry - 402

dostateczny - 441

dopuszczający - 431

niedostateczny - 28


Oceny z zachowania

wzorowe - 9

bardzo dobre - 32

dobre - 41

poprawne - 26


nieodpowiednie -3

naganne - 1


Uczniowie najlepsi:

 L.p.

 Nazwisko i imię

 Klasa

 Średnia

 Zachowanie

1

 Migasiewicz Wiktoria

 I

 4,93

 wzorowe

 2

 Wysota Natalia

 I

 4,8

 wzorowe

 3

 Białas Julia

 IIIa

 4,78

 wzorowe

 4

 Dzięcielska Beata

 IIb

 4,67

 wzorowe

 5

 Cegiełka Miłosz

 IIa

 4,6

 b. dobre

 6

 Krzywaźnia Kacper

 IIb

 4,6

 b. dobre

 7

 Krawczyk Patrycja

 IIa

 4,53

 wzorowe

 8

 Zadka Kinga

 IIb

 4,53

 wzorowe

 9

 Kowalczyk Oliwia

 I

 4,5

 wzorowe

 

 Wystawy w gimnazjum w I okresie roku 2016/2017

wrzesień – listopad

Wystawa poświęcona Henrykowi Sienkiewiczowi

Wystawa starych książek

Wystawa prac plastycznych (zmieniana na bieżąco)

Wystawa plastyczna na ilustrację książki

Wystawa pt. „Szkoła dawniej dziś i za sto lat”

Wystawa z okazji Święta Niepodległości

Całoroczna wystawa pucharów i dyplomów zdobytych przez uczniów

Prezentacja pamiątek olimpijskich w Izbie pamięci Olimpijskiej (cały rok)

Galeria gwiazd – prezentacja całoroczna

Całoroczna prezentacja narzędzi regionalnych – sala nr 13

Systematyczna wystawa plakatów w Sali nr 14 na temat szkodliwości palenia tytoniu

Wystawa portretów pisarzy polskich i światowych – biblioteka (cały rok).


 

         W dniu 10 listopada ulicami Kraszewic rozegrany został XIII Powiatowy Sztafetowy Bieg Niepodległościowy z udziałem 14 szkół. Biegacze rywalizowali w kategorii szkół podstawowych, gimnazjów i szkół  ponadgimnazjalnych.

 

Klasyfikacja końcowa:

 

Szkoły podstawowe:

1. Kraszewice

2. Mikstat

3. Mąkoszyce

4. Czajków

5. Sobiesęki

Gimnazja:

1. Mikstat

2. Kobyla Góra I

3. Kraszewice I

4. Kraszewice II

5. Kobyla Góra II

6. Czajków

Szkoły ponadgimnazjalne:

1. ZS nr I

2. ZS nr 1 II

3. ZS nr 1 III

 

W klasyfikacji indywidualnej w kategorii szkół gimnazjalnych II miejsce zajęła uczennica
z Kraszewic Weronika Kubasik. Bieg zorganizowany został przez nauczycieli wychowania fizycznego.

 


Mikstacka „Pyrka”

Druhny i druhowie 6 DH im. Stefana Czarnieckiego przy Gimnazjum  z Kraszewic zostali zaproszeni przez harcerzy 1 Szczepu Ziemi Mikstackiej im. Powstańców Wielkopolskich do udziału w rajdzie „Pyrka 2016”.

Mimo niezbyt sprzyjającej aury spędziliśmy czas niezwykle przyjemnie. Pierwszy dzień zakończyliśmy świecowiskiem, po którym odbyły się pląsy i inne ciekawe zabawy. Nie obyło się bez nocnego alarmu, podczas którego uczyliśmy się m. in. określania kierunków świata czytając z położenia gwiazd. 

Następnego dnia odbyła się gra terenowa z wieloma interesującymi zadaniami do wykonania.  Przydała się znajomość węzłów, umiejętność kamuflowania się w terenie, znajomość udzielania pierwszej pomocy.  Mieliśmy również okazję nawiązać wiele nowych znajomości i zacieśnić przyjaźń
z przedstawicielami braci harcerskiej z innych drużyn.

Pierwsze nocowanie w terenie w tym roku harcerskim uznajemy za bardzo udane. Dziękujemy druhom i druhnom z Mikstatu za zaproszenie.

dh Sabina Cichosz

 


19 października 2016r. w Gimnazjum im. Polskich Olimpijczyków w Kraszewicach zgodnie z tradycją odbyły się otrzęsiny klas pierwszych. Uroczystość ta ma na celu bliższe poznanie naszych pierwszaków i  przyjęcie ich w szeregi gimnazjalistów.

 Zaczęliśmy od rana. Już w wejściu do szkoły na „kotki” przebrane na wzór postaci Shreka i baletnic, czekał tajemniczy napój, a korytarz ozdobiony balonami i plakatami wprowadził ich w wesoły nastrój. Gdy wszyscy zebraliśmy się na sali gimnastycznej, uczniowie klas drugich przystąpili do „kocenia”. Na każdego pierwszaka czekało zadanie. Wśród nich znalazły się: taniec  hula, picie mleka bez użycia rąk
i ubijanie piany z białek.  Na koniec  wszyscy wybraliśmy się na paradę po naszej miejscowości . Nasi nowi uczniowie ze szkoły wyszli  zmęczeni, ale szczęśliwi.

Po południu spotkaliśmy się ponownie, tym razem z rodzicami, przedstawicielami  władz, przyjaciółmi szkoły i rodzicami. Część oficjalną rozpoczęło wystąpienie klasy pierwszej.  Udowodnili nam, że potrafią wykazać się kreatywnością i dobrą grą aktorską.  Po przedstawieniu głos zabrali drugoklasiści, którzy znów poddali „koty” próbie. Tym razem sprawdzili ich wiedzę o szkole oraz utalentowanie wokalne. Do wyzwań zaangażowani byli również rodzice. Wstąpienie „świeżaków” przypieczętowało uroczyste ślubowanie. Aby podsumować dzisiejszy dzień wszyscy udali się na poczęstunek. Otrzęsiny zakończyła udana dyskoteka.

Galeria zdjęć

Admin dnia wrzesień 08 2016 16:58:42 · Drukuj
Rok szkolny 2014/2015
Newsy

26.06. Zakończenie roku szkolnego 2014/2015

W dniu dzisiejszym pożegnaliśmy absolwentów. Zaczynają się upragnione wakacje.

Średnia szkoły - 3,6

Średnia klas:

Ia - 3,77

Ib - 3,49

IIa - 3,52

IIb - 3,4

IIIa - 3,87

IIIb - 3,52


Liczba ocen:

celujących - 69 (3,2%)

bardzo dobrych - 470 (21,68%)

dobrych - 547 (25,23%)

dostatecznych - 642 (29,61%)

dopuszczających - 433 (19,97%)

niedostatecznych - 7 (1,5%)

Oceny z zachowania:25.06.2015 Pożegnanie absolwentów. Na uroczystości pokazany został film o osiągnięciach sportowych. Rozdano nagrody za osiągnięcia w nauce, sporcie i konkursach przedmiotowych. Najlepszych uczniów uhonorowano wpisem do złotej księgi. Są to:

Marta Warszawska

Karolina Załęcka

Aleksandra Bednarek

Natalia Kolińska

Serdecznie gratulujemy i życzymy sukcesów :-)


Julia Idzikowska i Maria Ciołek w Polskim Komitecie Olimpijskim

artykuł


SPOTKANIA Z MŁODZIEŻĄ W KRASZEWICKIM
 GIMNAZJUM

Co roku w Gimnazjum im Polskich Olimpijczyków w Kraszewicach odbywają się spotkania z ciekawymi ludźmi. Tym razem z inicjatywy p .Wandy Noweta – nauczycielki historii i wos-u w nasze mury zostali zaproszeni p. Mariusz Ciechanowski i p. Paweł Koprowski.

 W dniu 11 czerwca br. gościł u nas p. Paweł Koprowski - wójt gminy Kraszewice. Przedstawił uczniom dotychczasowe działania gminy po jego wyborze na stanowisko wójta, czyli od grudnia 2014 do czerwca br., a także plany na przyszłość. Nawiązał do najbardziej priorytetowych zadań, które czekają na realizację w najbliższych latach.
W końcowym wystąpieniu - jak zawsze – młodzież mogła zadawać pytania dotyczące swojego lokalnego środowiska. Pan wójt zwrócił się do młodzieży z apelem, aby przekazywała swoje sugestie na temat zagospodarowania terenów gminy, organizowania imprez dla społeczności lokalnej; a przede wszystkim sygnalizowała potrzeby młodzieży. Spotkanie zakończyło się zaproszeniem za rok.

 Pan Mariusz Ciechanowski jest starszym chorążym – weteranem wojsk lotniczych. Walczył w Afganistanie i Syrii. Swoje przeżycia z tamtego okresu opowiedział w sposób bardzo interesujący i absorbujący młodzież, ponieważ zachęcał do udziału zarówno
w dyskusji jak i pokazie. Swoje wystąpienie wzbogacił pokazem filmu i różnego rodzaju  akcesoriami tamtej kultury. Spotkanie odbyło się 15 maja br. i cieszyło się dużym zainteresowaniem młodzieży.


 


07 czerwca nFestyna kraszewickim stadionie odbył się "Dzień Dziecka". Na festynie nie brakowało wielu konkursów i innych atrakcji. Uczniowie dostali lody, sok i kiełbaskę. Odbyła się również loteria fantowa. Nagrodami głównymi były tablety, bony towarowe. Dla młodszych uczniów był dmuchany zamek oraz "latające rowery". Ponadto wszyscy uczniowie mieli możliwość wzięcia udziału w konkursach i konkurencjach sportowych takich jak: przeciąganie liny, skok w dal, strzelanie z wiatrówki i z łuk,u szachy, rzucanie lotkami. Co widać na fotografiach w galerii.
Inicjatorem całego przedsięwzięcia był Wójt gminy Kraszewice a nauczyciele i rodzice wszystkich szkół i przedszkola w gminie włączyli się czynnie w jego realizację.

 

Finał projektu Comenius „European links through e-t@les” w Vilafranca del Penedes w Hiszpanii

Wnews: b.JPG dniach 26.04.- 30.04.2015 r. trzy uczennice Marta Warszawska, Weronika Warszawska i Julia Idzikowska wraz z opiekunami panią Anna Gatkowską, Marią Ciołek i Marią Kędzia uczestniczyły w spotkaniu finałowym projektu Comenius European links through e -t@les, które odbyło się w Vilafranca del Penedes w Hiszpanii. Oprócz reprezentantów naszego gimnazjum w spotkaniu uczestniczyli również nauczyciele i uczniowie z Belgii i Danii.

Program spotkania był ściśle związany z realizacją projektu, który dotyczył legendarnych bohaterów i legend z nimi związanych, ważnych dla historii krajów partnerskich. W związku z tym odkrywaliśmy życiorysy legendarnych bohaterów i patronów Katalonii i zwyczaje z nimi związane (zwiedzanie Barcelony śladami św. Jerzego, ozdobienie koszulek symbolem czerwonej róży, pamiątkowe książki z życzeniami uczestników spotkania „The Book of Wishes”,  wykonanie biżuterii w barwach Katalonii). Na spotkaniu uczniowie wypracowali produkt końcowy w postaci wspólnego dla wszystkich uczestników legendarnego  bohatera (legendę, wartości moralne, wizerunek, piosenkę), stronę facebook oraz arkusz ewaluacyjny spotkania i całego projektu w postaci ankiety online.
W programie kulturalno-rozrywkowym znalazła się nauka tańca, budowanie ludzkich wież, wspólna kolacja pożegnalna oraz wycieczki do malowniczych nadmorskich miejscowości."POLSKA BIEGA" w KRASZEWICACH

W minioImages: newsny weekend w całej Polsce odbywały się biegi rozgrywane w ramach ogólnopolskiej akcji Polska Biega. Na biegowej mapie Polski nie mogło zabraknąć miejscowości z naszego powiatu. Akcja biegowa na naszym terenie rozpoczęła się w piątek 22.05. 2015

Organizatorami imprezy w Kraszewicach było Gimnazjum im. Polskich Olimpijczyków na czele z Panią Dyrektor Marią Sobieraj oraz Urząd Gminy w Kraszewicach, który reprezentował wójt gminy Pan Paweł Koprowski, kierownikiem imprezy był Pan Dawid Sobieraj. Nad bezpieczeństwem uczestników czuwali strażacy z OSP Kraszewice.

            Organizatorzy postawili sobie dwa cele, pierwszy z nich to bieganie dla przyjemności a drugi pobicie rekordu uczestników (w 2014 roku 198 uczestników). Oba cele zostały zrealizowane, dla przyjemności biegali młodzi i nieco starsi, dyrektorzy Kraszewickich Szkół, Wójt Gminy, ksiądz, radni a przede wszystkim mieszkańcy Kraszewic i pobliskich miejscowości. Ostateczna liczba uczestników wyniosła 244 biegaczy!!! Najmłodszą zawodniczką została niespełna dwu letnia Laura Kruszakin z Głuszyny a najstarszymi zawodniczkami Panie Helena Witecka i Kazimiera Kuświk obie z Kraszewic.

Organizatorzy już teraz zapraszają na kolejna edycje, która odbędzie się za rok.


18-21 maja grupa uczniów klas III brała udział w wycieczce do Krakowa. Zwiedzaliśmy również Wadowice (Muzeum Jana Pawła II) oraz okolice Ojcowa,Pieskowej Skały. W Krakowie byliśmy na Wawelu oraz na rynku.

XIV Międzygimnazjalny Konkurs Poezji Wojennej


Prawybory prezydenckie w naszej szkole.

Z inicjatywy p. Wandy Nowerta - nauczycielki historii i WOS odbyły się prawybory prezydenckie.To już nasze kolejne cykliczne działanie, które organizujemy od 2005 roku dla społeczności gimnazjalnej.

Głównym celem działań jest zapoznanie uczniów z procedurą głosowania, podejmowania decyzji i stosowania jej w praktyce, także pokazania jak ważny jest udział w samych wyborach i jak ważna jest frekwencja.

Komisja wyborcza:
Weronika Warszawska,
Karolina Załęcka,

Ewa Nowicka,
Jolanta Grabowska,
Martyna Cichosz.

Po przeliczeniu głosów ogłosiła następujące wyniki:

Andrzej Duda - 33 głosy,
Paweł Kukiz - 26 głosów,
Janusz Korwin Mikke - 22 głosy,
Bronisław Komorowski - 21 glosów,
P. Tanajno - 10,
M. Ogórek - 7,
A. Jarubas - 3,
J. Palikot - 3,
G. Braun - 1,
J. Wilk - 0,
M. Kowalski - 0.
Ciekawe czy prawdziwe wyniki wyborów pokryją się z naszymi.

Images: news

Od 14 do 17 kwietnia odbywał się w naszej

szkole egzamin gimnazjalny dla uczniów klas III.
W egzaminie brało udział 42 uczniów. Jest to ważny egzamin i jego wyniki są wyznacznikiem zdobytej w gimnazjum wiedzy.

zdjęcia 

Images: 2.jpg
24 marca dotarły do naszej szkoły jabłka, które pozyskane zostały z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Szkoła ma możliwość pozyskania i rozdysponowania wśród uczniów jabłek objętych embargiem Federacji Rosyjskiej.
9 kwietnia do naszej szkoły dotarła druga dostawa owoców. Wszystkim życzymy smacznego.

Międzynarodowa współpraca z Help4Kids

GimnazjumImages: im. Polskich  Olimpijczyków w Kraszewicach po raz kolejny wychodzi z pomocą do potrzebujących. Dzięki staraniom pedagoga szkolnego, Mateusza Mosia i przy wsparciu dyrektor szkoły Marii Sobieraj oraz nauczyciela języka niemieckiego, Ewy Nowickiej szkoła nawiązała współpracę z fundacją non-profit HELP4KIDS.

W dniu 22 marca br. Kraszewice odwiedzili przedstawiciele fundacji Rolf i Manuel z Hamburga. Fundacja, która do tej pory współpracuje z szkołami i placówkami wychowawczymi w Jarocinie, Zakrzewie, Górze czy Żerkowie będzie współpracowała także z Kraszewicami. Podczas pierwszego spotkania zaproszeni goście zwiedzili szkołę oraz miejscowość Kraszewice, ale przede wszystkim chcieli zapoznać się z faktycznymi potrzebami i wspólnie zastanowić się jak tym potrzeba sprostać.

Jak podczas rozmowy wielokrotnie podkreślał Rolf, działania na rzecz pomocy właśnie dzieciom wpisują się w politykę jaka przyświeca fundacji. Wizyta miała podniosły charakter m. in dzięki obecności wójta gminy Kraszewice, który w opinii gości jest gwarantem współpracy, która zaowocuje w przyszłości.18 marca - Mistrzostwa Szkoły w Biegach przełajowych. W dniu dzisiejszym na starcie stanęli uczniowie naszej szkoły. Dziewczyny do pokonania miały dystans 800 m a chłopcy 1000 m.
Klasyfikacja przedstawia się następująco:

Klasa I - dziewczyny
I m Krawczyk Natalia
II m Roksana Gołdyn
III m Katarzyna Skrzypek

Klasa I - chłopcy
I m Bartczak Jakub
II m Mateusz Golanowski
III m Szydłowski Nikodem

Klasa II - dziewczyny
I m Stempin Julia
II m Natalia Mituła
III m Gałka Karolina

Klasa II - chłopcy
I m Kacper Jastrzębski
II m Łukasz Krupa
III m Bartosz Garncarek

Klasa III - dziewczyny
I m Aleksandra Bednarek
II m Aleksandra Skrzypek
III m Natalia Kolińska

Klasa III - chłopcy
I m Mariusz Golanowski
II m Kamil Gołdyn
III m Kacper Michalak

Klasyfikacja drużynowa
I m klasa IIa
II m klasa IIIb
III m klasa Ib

Gratulujemy zwycięzcom

 


Images: news16 marca w naszym Gimnazjum odbył się projekt edukacyjny pt. "Subkultury i sekty" dla klas IIa przygotowany przez uczennice tej klasy M. Krawczyk, P. Sibińską, K. Gałka, J. Dobosz pod opieką p. Wandy Noweta - nauczycielki historii i WOS.

Na spotkanie w ramach tego projektu została zaproszona p. Grażyna Biedka – kierowniczka Rodzinnego Ośrodka Diagnostyczno- Konsultacyjnego przy Sądzie Okręgowym w Kaliszu.

Uczniowie zostali zapoznani z rodzajami i charakterystyką grup,  ich działalnością, rozpoznawalnością w środowisku, zagrożeniami jakie niesie wstąpienie np. do sekty. Następnie młodzież obejrzała krótką prezentację i charakterystyczne stroje wybranych subkultur np. punki, skini, szalikowcy, hipisi. Spotkanie uświadomiło młodzieży , że ludzie w różnym przedziale wiekowym mogą „wpaść’ w niebezpieczeństwa związane z różnym sektami. Wszyscy uczestnicy słuchali z zainteresowaniem.Images: kosz10 marca - Powiatowe Mistrzostwa w Piłce Koszykowej Chłopców
w Ostrzeszowie

Drużyna naszej szkoły zajęła I miejsce i awansowała do etapu rejonowego. Serdecznie gratulujemy trenerowi i zawodnikom oraz liczymy na dalsze sukcesy.


9 marca - Międzynarodowy Dzień Kobiet.

Z tej okazji wszystkim paniom i koleżankom życzymy:


Zdrowia, szczęścia, pomyślności.

W każdej chwili moc radości,

Niech Wam pachną kwiaty, drzewa,

Niechaj wszystko "sto lat" śpiewa.09 lutego - w tym dniu w szkole zakończyła się akcja "Góra Grosza".

Udało nam się zebrać 678,84 zł.


Pierwszy semestr dobiegł końca. Po pierwszym półroczu średnia
i frekwencja klas prezentuje się następująco:

Średnia klas

III a - 3.49
  I a - 3.42
 II a - 3.36
  I b - 3.35
 II b - 3.32
III b - 3.14

Frekwencja

    I b - 95.4%
  III a - 94.6%
      I a - 93.06%
III b - 93%
 II b - 91%
 II a - 91.07%


WIELKA ORKIESTRA ŚWIĄTECZNEJ
POMOCY W KRASZEWICACH

 

zdjęcia znajdziesz na:
https://www.facebook.com/wospkraszewice


WESOŁYCH ŚWIĄT
I SZCZĘŚLIWEGO NOWEGO ROKU

Niech w nadchodzącym roku 2015 spełnią się Wasze wszystkie marzenia,
niech spełnią się nawet najbardziej nieosiągalne pomysły.
Składamy życzenia świąteczne pełne pozytywnych emocji i mamy nadzieję, że spędzicie te cudowne dni wraz z całą rodziną i znajomymi w doskonałych nastrojach i w równie świetnej harmonii.

15-19 grudnia - Noszenie przez całą społeczność szkoły kokard biało-czerwonych z okazji 96 rocznicy Powstania Wielkopolskiego.

02 grudnia - W szkole odbył się turniej streetballa. W rywalizacji stanęło 6 drużyn. Na podium znaleźli się :
                                          
1. Kraszewice
                                         
2.  Mroczeń

3. Brzeziny


zdjęcia

28 listopada - Wycieczka klas I do wrocławskiego Afrykanarium oraz zwiedzanie Jarmarku Bożonarodzeniowego

21 listopada - Wycieczka do kaliskiego kina na film ,, Igrzyska Śmierci ''

20 listopada - Debata uczniów z nauczycielami pt. ,,Prawa ucznia''

18 listopada - Spotkanie z p. Radkiem Kuświkiem z uczniami klas III

07 listopada - W Kraszewicach odbył się XI Bieg Niepodległościowy   w zawodach brali udział uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponad gimnazjalnych. Najlepsi okazali się :
                                  
Szkoły podstawowe
 
1.Doruchów
    
2. Mąkoszyce

3. Czajków
               
Gimnazja

1. Kobyla Góra
                                 
2. Doruchów
          
3. Kraszewice

Szkoły ponadgimnazjalne


1. ZS nr. 1 Ostrzeszów

2. ZS nr. 1 Ostrzeszów

3. UKS Zjednoczeni
                                                         
                           

04 listopada - Spotkanie z pisarką p. Jagiełło.

01 listopada - Warta honorowa harcerzy przy Grobie nieznanego Żołnierza oraz Grobie Powstania Styczniowego.

23 października - Lekcja historii online o ,, Żydach Polskich '' dla uczniów klas III

17 października - Spotkanie z pisarzem Krzysztofem Szymeczko

14 października - Otrzęsiny i ślubowanie klas I

07 października - Wycieczka klas I do planetarium w Potarzycy

05-09 października - Wizyta gości z Belgii i Hiszpanii
W dniu 6 października odbyły się zajęcia otwarte "Ice breakers - zajęcia integracyjne", których uczestnikami była grupa składająca się z uczniów gimnazjum oraz szkół z Hiszpanii i Belgii wraz z towarzyszącymi im nauczycielami. Zajęcia prowadziła nauczycielka języka angielskiego Anna Gatkowska. Ich głównym  celem było zintegrowanie grupy, ułatwienie wzajemnego kontaktu oraz przełamanie lodów i pokonanie nieśmiałości. Ponadto, zajęcia doskonale wspomogły proces przyswajania języka angielskiego oraz przygotowały uczniów do kolejnych zadań przygotowanych w ramach spotkania.

01 października - Wycieczka do kina na film ,, Miasto 44 ''

26 września - Apel z okazji 75 rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego

19 września - Obchody 100 rocznicy powstania ZHP na ziemi ostrzeszowskiej

19 września - Sprzątanie świata

17 września - Biskupin - XX Jubileuszowy  Festyn Archeologiczny   ,,Kamień, brąz, żelazo''

17  września - Apel z okazji 75 rocznicy napaści ZSSR na Polskę

14 września - W Poznaniu odbyły się Międzywojewódzkie Zawody Młodzików. Dwóm osobom udało się zająć miejsce na podium.

Elżbieta Karkoszka - III - rzut dyskiem
Aleksandra Skrzypek - III - rzut oszczepem

 04 września - Delegacja harcerek z Ostrzeszowa z okazji obchodów 100 lecia ZHP

03 września - Apel z okazji 75 rocznicy wybuchu II wojny światowej przy Grobie Nieznanego Żołnierza

01 września - Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2014/2015

Admin dnia sierpień 31 2014 07:21:43 · Czytaj więcej · 1153 Czytań · Drukuj